rolety okienne
Strona główna » Blog » Czym powinny się charakteryzować osłony na okna dla alergika?

Czym powinny się charakteryzować osłony na okna dla alergika?

Alergia wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Na szczęście można temu zapobiec lub zminimalizować przykre objawy – przede wszystkim należy zadbać o domową przestrzeń, która powinna być wolna od drażniących alergenów. W tym celu warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich osłon na okna, które wkomponują się w wystrój wnętrza i jednocześnie będą przyjazne dla osób cierpiących na alergię.

Firany i zasłony zastąp roletami!

Typowe zasłony i firany do okien są popularnym elementem wystroju wnętrza, choć już nieco przestarzałym. Co więcej, materiał, z jakiego są wykonane firany lub zasłony tworzą idealne warunki do rozwoju i osadzania się m.in.: kurzu, zanieczyszczeń czy sierści. Z tego powodu alergicy i astmatycy powinni w szczególności unikać tej formy przystrajania okien, a zamiast tego wybrać modne i praktyczne rolety wewnętrzne.

Na korzyść rolet przemawia przede wszystkim budowa, która uniemożliwia nadmierne gromadzenie się alergenów – materiał zwija się do kasety, do której nie przedostają się roztocza. Ponadto w przeciwieństwie do firan, na prostym i gładkim materiale rolet nie powstają zagniecenia i fałdy, będące siedliskiem uczulających drobinek. Dodatkowo tkaniny, z jakich wykonywane są rolety, posiadają specjalną powłokę ułatwiającą czyszczenie oraz zabezpieczającą przed zabrudzeniami – materiał wystarczy przetrzeć suchą ściereczką lub oczyścić przy pomocy odkurzacza.

Coraz częściej spotykana jest alergia na promienie słoneczne, która dotyka aż 10% ludności. W przypadku osób o silnej reakcji alergicznej na światło naturalne warto zdecydować się na tzw. rolety dzień – noc, które umożliwiają płynną regulację docierającego światła dzięki ułożonej naprzemiennie tkaniny transparentnej i zaciemniającej.

Czy plisy i żaluzje to dobre rozwiązania dla alergików?

Plisy stanowią kolejną alternatywę dla firan czy zasłon. Natomiast nie wszystkie modele plis okiennych będą odpowiednie dla alergików – ze względu na harmonijkową budowę materiału, alergeny mogą gromadzić się w jego zagłębieniach. Jednak na rynku dostępne są modele odpychające kurz oraz inne zanieczyszczenia, ułatwiające sprzątanie i ograniczające rozwój roztoczy. Z kolei do zawilgoconego pomieszczenia, które jest narażone na rozwój toksycznego grzyba, doskonale sprawdzą się plisy wykonane z tkaniny wodoodpornej. Wykorzystanie tych produktów znacząco ograniczy rozprzestrzenianie się pleśni, która jest szczególnie niebezpieczna nie tylko dla alergików i astmatyków, ale także dla osób z problemami immunologicznymi.

W przypadku żaluzji również nie każdy rodzaj będzie przyjazny dla osób cierpiących na alergię, ponieważ budowa tych produktów sprzyja osadzaniu się kurzu. Aby temu zapobiec, wystarczy wybrać żaluzje drewniane o właściwościach antystatycznych – naturalny materiał stworzy odpowiednie warunki dla alergików, a także wprowadzi do wnętrza przytulną atmosferę.

Warto też wspomnieć, że w mieszkaniu alergika niezwykle ważna jest prawidłowa cyrkulacja powietrza. Rolety, żaluzje i plisy to rozwiązania, które można idealnie dopasować do każdej ramy okiennej, nawet takiej o niestandardowych wymiarach. Dzięki temu dostęp do okna nie jest ograniczony i bez problemu można regularnie wietrzyć pomieszczenie.